30 lis 2009

I Ty będziesz mógł walczyć w Ratuszu z dyskryminacją.

Dwa tygodnie temu Życie Warszawy napisało o tym jak Ratusz nie może znaleźć chętnego urzędnika, który zostałby pełnomocnikiem do walki z dyskryminacją (link).

Jest jednak plan B. Jak nie znajdzie się ochotnik do 15 grudnia, to Ratusz zrobi to w czym jest najlepszy: rozpocznie rekrutacje na wolne stanowisko urzędnicze i poszuka chętnych spoza Urzędu Miasta.

Czyli dokładnie to, czego Radni chcieli uniknąć wskazując w swoim stanowisku, że ma to być osoba "spośród istniejącego stanu kadrowego Urzędu"...

Interpelacje i zapytania bez odpowiedzi.

Poniżej zamieszczam zmodyfikowany rejestr interpelacji i zapytań radnych z listą interpelacji, na które Ratusz nie odpowiada, lub na które odpowiedzi nie są publikowane w BIPie zgodnie z zapisami statutu miasta.

Przypomnienie zapisów w statucie odnoszących się czasu oczekiwania na odpowiedź...

AKTUALIZACJA 19:23 W związku z nową aktualizacją rejestru i BIPu w ciągu dnia, zestawienie w odniesieniu do niektórych pozycji może być nieaktualne.

28 lis 2009

Wojciech Olejniczak obiecuje europejską Warszawę.

Z okazji rekomendacji mazowieckiego SLD dla Wojciecha Olejniczaka na kandydata na prezydenta Warszawy, przypomnienie co już zdążył europoseł Olejniczak obiecać w sprawach warszawskich...

27 lis 2009

Trzy lata później.



Chińczyki trzymają się mocno.

I nawet terroryści im niestraszni: Terroryści porwali Gronkiewicz-Waltz. Nie wiedziała, że to ćwiczenia.

Przedstawili się jako Armia Wyzwolenia. Amatorzy, powinno być Armia Wyzwolenia Warszawy.


Korzystając z okazji przy notce rocznicowej: Google Reader umożliwia w przyjemny sposób udostępnianie na oddzielnej stronie interesujących informacji z czytnika, lub innych miejsc w sieci.

W ten sposób od kilku tygodni powstaje "Prasówka i co warto przeczytać", czyli zbiór odnośników do informacji, które uważam za ciekawe, plus czasami klika słów komentarza. Link dostępny też na samej górze pod zakładką Przegląd prasy.

Oczywiście nie są to wszystkie nowe informacje o Pani Prezydent i działaniach Ratusza (tu kłania się np. Google News), ale może kogoś zainteresuje. Taki nowy mikro-kanał na HGW Watch.

SLD jako partia koalicyjno-opozycyjna podsumowuje trzy lata kadencji.



Na początku listopada SLD podsumowało trzy lata wspólnych z Platformą rządów w Warszawie. Podsumowaniu towarzyszyła publikacja "Warszawa w Ruchu", która teraz została umieszczona na stronach warszawskiego SLD.

O ile Hanna Gronkiewicz Waltz wszystko co złe zrzuca na poprzedników, to SLD opanowało sztukę udowadniania, że wszystko co dobre w mieście to również koalicyjne SLD. A jeżeli jest coś złego, to pomysły Platformy, którym SLD się dzielnie przeciwstawia (np. podwyżka czynszów, czy prywatyzacja służby zdrowia).

Kilka komentarzy do ulotki "Warszawa w Ruchu" poniżej...

26 lis 2009

Ponad 4.7 miliona złotych w minutę.

Z sesji rady miasta.

4 miliony 700 tysięcy złotych na czteroletnią umowę na dekoracje świąteczne (np. aluminiowa podświetlana rzeźba w kształcie tafli lodu z systemem zdalnego sterowania zarządzania, dekoracje w kształcie fontann z efektami świetlnymi i systemem zdalnego sterowania i zarządzania GPRS) radni przegłosowali w ciągu minuty.

Bez żadnych pytań, bez dyskusji.

5 grudnia na koncercie organizowanym z Polsatem Hanna Gronkiewicz Waltz będzie ogrzewać się w blasku światełek za 2 miliony złotych. Więcej informacji.

Wykonanie inwestycji 2009 mniejsze niż w roku 2008?



Drobny szczegół, ale pokazujący podejście ekipy Hanny Gronkiewicz Waltz do rzetelnego informowania mieszkańców.

Wczoraj pokazano dziennikarzom efektowny wykres, który miał wykazać jak z roku na rok Ratusz wydaje więcej pieniędzy na inwestycje:



Stąd jest kwota 6 miliardów złotych, którą powtarzają media. Jest jednak jedno "ale"...

25 lis 2009

Rekordowe wydatki vs. realizacja obietnic z roku 2006.


Cztery lata temu Julia Pitera (PO) przekonywała, że nie można rozliczać inwestycji na zasadzie: kto zrobił więcej. Bo nie jest to wyłączny miernik funkcjonowania władz miasta, a wydatki powinny być racjonalne, uzasadnione ekonomicznie i społecznie (link).

Minęło kilka lat i dla ludzi z Platformy Obywatelskiej, rządzących w Ratuszu, liczy się przede wszystkim kalkulacja ile środków wydano na inwestycje. Czasami z pominięciem ich uzasadnienia ekonomicznego, jak w przypadku stadionu Legii.

Nie kwestionując, że Ratusz wydaje dużo, warto też zapytać: Skoro jest tak rekordowo i rewelacyjnie jak pokazywała dzisiaj Pani Prezydent, to gdzie są niektóre ze sztandarowych inwestycji obiecanych w kampanii wyborczej 2006? Przypomnienie poniżej...

Ratusz podsumowuje lata 2007-2009.



Na szybko kilka odnośników:

Wydział prasowy Ratusza: Rekordowe inwestycje w stolicy.

Wywiad w TVN Warszawa: Gronkiewicz-Waltz: ja bym sobie wystawiła bardzo dobrą ocenę.

Jestem wspaniała, nie mam sobie nic do zarzucenia, nie ma żadnych porażek, jak coś źle to wina poprzedników.

Przykład: Pytanie o remont Emilii Plater, która wypadł z planów jeszcze w 2008 i na który nie ma pieniędzy. To HGW mówi o remoncie Teatru Powszechnego na Pradze.

24 lis 2009

Znikające "nie publikujemy", czyli rejestr zacierania śladów.

Tydzień temu zamieszczając zestawienie podróży zagranicznych miejskich urzędników opisałem jak Biuro Rady Warszawy nie publikuje odpowiedzi na interpelację radnego Adama Kwiatkowskiego (PiS).

W oficjalnym rejestrze interpelacji i zapytań radnych prowadzonym przez Biuro Rardy nie odnotowano faktu wpłynięcia odpowiedzi z 22 września, która zawierała w/w zestawienie. Dodatkowo w jednej z kolumn dopisano "nie publikujemy", co wskazuje na działanie niezgodne ze statutem miasta, według którego odpowiedź na interpelację powinna być niezwłocznie udostępniana w Biuletynie Informacji Publicznej.

Minęło kilka dni i po następnej aktualizacji rejestru uwaga "nie publikujemy" została usunięta. Poniżej porównanie pomiędzy kolejnymi wersjami rejestru z ostatniego tygodnia...

23 lis 2009

Dziennik "Metro" troszczy się o "niemałe" dofinansowanie MPW.

Mijają cztery miesiące od kiedy jeden ze dziennikarzy Gazety Wyborczej, w wywiadzie z Władysławem Bartoszewskim, rzucił hasło "Co w takim razie zrobić z Muzeum Powstania?" (notka Przygotowanie do akcji "co zrobić z MPW").

Warto uważnie przeczytać wywiad z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum, w dzienniku Metro. Metro: Zamienianie legendy na znaczki i komiksy.

Autorkom wywiadu naprawdę niepotrzebny do tego artykułu był dyrektor Ołdakowski, wystarczyło w skrócie przedstawić litanię swoich zarzutów. Kilka wybranych poniżej...

22 lis 2009

LXVII sesja Rady Warszawy - mini zapowiedź.

W czwartek kolejna sesja Rady Warszawy. Ostatnia sesja przed głosowaniem nad budżetem zaplanowanym na 10 grudnia.

Kilka ciekawych punktów, czyli np. ile Ratusz chce wydać na aluminiową podświetlaną rzeźbę w kształcie tafli lodu z systemem zdalnego sterowania i zarządzania, oraz dekoracje w kształcie fontann z efektami świetlnymi i systemem zdalnego sterowania i zarządzania GPRS.

Proponowany porządek sesji: LXVII Sesja porządek on-line.

21 lis 2009

ŻW o nagrodach, czyli gdzie się podziało "co najmniej 10%".

Dzisiejsze Życie Warszawy w artykule Znów premie w ratuszu informuje o kolejnych nagrodach przyznanych urzędnikom. Według Hanny Gronkiewicz Waltz w tym roku Ratusz już więcej nagród nie przyzna.

Powstaje wątpliwość czy 46 milionów (według ŻW) przyznanych w tym roku spełnia wymagania nowego regulaminu wynagrodzeń, według którego "wydziela się co najmniej 10% planowanych środków na wynagrodzenia z przeznaczeniem na nagrody."

Poniżej przypomnienie zapisów z regulaminu wprowadzonego w lipcu, oraz zestawienia planowanych wydatków na wynagrodzenia według budżetu na rok 2009.

Plus planowane wydatki na wynagrodzenia w przyszłym roku według projektu budżetu...

19 lis 2009

Wydatki na promocję w dzielnicach według budżetu na rok 2010.

Pod koniec lipca Ratusz zapowiedział dzielnicom, że mają poszukać oszczędności w wydatkach promocyjnych. I według budżetu na przyszły rok niektóre dzielnice zaplanowały wydać mniej pieniędzy na promocję. Brawo.

Jednak niektóre dzielnice np. Ursynów planują wydać więcej, co w efekcie spowodowało, że w porównaniu do budżetu na rok 2009, dzielnice jako całość planują zwiększyć wydatki na promocję.

Szczegółowe zestawienie przygotowane na podstawie projektu budżetu poniżej...

Prywatyzacja w budżecie 2010, czyli jak Ratusz nie realizuje własnej strategii sprzed roku.

Ponad rok temu Ratusz przygotował strategię prywatyzacji jednoosobowych spółek miejskich na lata 2009-2010 i w ciągu tych dwóch lat przewidział sprzedaż udziałów w dziewięciu spółkach. Jednak po trzech kwartałach tego roku przychody z prywatyzacji wniosły 0 zł, a w budżecie na przyszły rok zaplanowano sprzedaż udziałów tylko w dwóch spółkach.

Zamiast sprzedawać spółki, co do których nie ma kontrowersji, Ratusz woli brnąć w sprzedaż SPECu. Najpierw kilka informacji o strategii i co Ratusz zaplanował sprzedać...

18 lis 2009

Więcej a mniej, czyli wiceprezydent Wojciechowicz w TVN Warszawa o budżecie 2010.

W TVN Warszawa wiceprezydent Jacek Wojciechowicz opowiadał o rekordowej ilości pieniędzy, jakie Warszawa przeznaczy w tym roku na inwestycje i przekonywał, że w budżecie na przyszły rok Ratusz zmniejszył wydatki bieżące.

Oba stwierdzenia są mocno naciągane, co można pokazać przy użyciu zestawień z projektu budżetu. Najpierw stosowny cytat z portalu tvnwarszawa.pl...

16 lis 2009

O zagranicznych podróżach służbowych urzędników Ratusza.

Poniższą notką wykonuje pracę w zastępstwie Biura Rady m.st. Warszawy, publikując fragment odpowiedzi na interpelację radnego Adama Kwiatkowskiego (PiS).

Oto zestawienie podróży zagranicznych miejskich urzędników w pierwszym półroczu 2009:



Link do dokumentu.

Być może nadejdzie taki czas, kiedy Ratusz sam z siebie będzie publikował nie tylko zestawienie, ale też sprawozdania z zagranicznych wyjazdów swoich urzędników. Bardzo chętnie dowiedziałbym się np. o doświadczeniach wiceprezydenta Jarosława Kochaniaka z konferencji klimatycznej, na którą wybrał się w maju do Seulu.

A teraz o tym, dlaczego jest to praca Biura Rady i niecodziennym "nie publikujemy" w rejestrze interpelacji radnych...

340 tysięcy złotych dla Agory za przeprowadzenie konkursu.

Ponieważ Gazeta Wyborcza o tym nie napisała, kiedy kilka dni temu zapowiedziała konkurs "Wykreuj Warszawę!", z przyjemnością uzupełnię informację o aspekt finansowy.

A dokładniej o 340 tysięcy złotych, które Ratusz zapłaci Agorze za organizowanie konkursu.

Projekt budżetu 2010: Mniej na inwestycje, niż zaplanowano na rok 2009.

Z dedykacją dla Izabeli Kraj z Życia Warszawy, która 10 dni temu przekonywała czytelników, że Ratusz planuje wydać więcej na inwestycje w roku 2010 niż w roku 2009. Więcej w notce Kiedy 2.7 to więcej niż 3.1.

Dzisiaj Ratusz publikuje projekt budżetu na rok 2010. Tutaj można pobrać projekt budżetu.

13 lis 2009

O nagrodzie dla Komendanta za KDT.

W temacie tegorocznych nagród dla Zbigniewa Leszczyńskiego, Komendanta Straży Miejskiej pojawił się wątek co najmniej bulwersujący.

Dotyczy on nagrody wysokości 13 tysięcy złotych, która została przyznana na wniosek wiceprezydenta Andrzeja Jakubiaka za ochronę i zapewnienie porządku w trakcie akcji komornika w KDT i późniejsze zabezpieczenie terenu wokół hali kupców.

12 lis 2009

Nagrody dla Komendanta Straży Miejskiej.

W tym roku Zbigniew Leszczyński, Komendant Straży Miejskiej, otrzymał 4 nagrody uznaniowe.

W sumie 50 tysięcy złotych. Poniżej zestawienie tych nagród:

10 lis 2009

Super tajna współpraca z mediami.

Notka o super tajnej informacji, jaką jest odpowiedź na pytanie kto otrzymał zlecenie na obsługę medialną Biura Edukacji za 10 tysięcy złotych. W nawiązaniu do notki z końca sierpnia Tajna "współpraca z mediami" za 10 tysięcy zł.

9 lis 2009

Luźny zbiór "mieszkaniowy", wersja trzecia.

Poprzednia wersja: Luźny zbiór, wersja druga poprawiona. Po dzisiejszym artykule w Gazecie Stołecznej, mała aktualizacja.

Dokumenty i kalendarium w sprawie "jaką tajemnicę robi się z prywatyzacji SPECu w Warszawie."

W nawiązaniu do notki O "jaką tajemnicę robi się z prywatyzacji SPECu w Warszawie."

Radny Bartosz Dominiak (SdPL) na swoich stronach internetowych opublikował kalendarium wraz z dokumentami dotyczącymi sprawy ewentualnego ukrywania przed radnymi wezwania do uchylenia uchwały przekazującej środki na przeprowadzenie analizy przedprywatyzacyjnej Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A.

Link: Czy PO boi się dyskusji o prywatyzacji SEPC-u?

Plus dzisiejsza notka na blogu Pana Radnego: Jaką tajemnicę robi się z prywatyzacji SPEC-u w Warszawie?

8 lis 2009

Gazeta melduje wykonanie zadania.

W związku z otwarciem nowej siedziby Krytyki Politycznej, Roman Pawłowski z Gazety Wyborczej zameldował wykonanie zadania w felietonie Nowy Świat, nazywając nowe miejsce "następcą Le Madame".

Sprawny lobbing Gazety kilkoma artykułami w trakcie trwania konkursu, już przed ostateczną decyzją nie pozostawiał wątpliwości, że zwycięzcą może być tylko Krytyka Polityczna. Więcej o tym jak urzędnikom przypominano, aby nie przestawali myśleć o Le Madame, w notce z końca maja: Nowy wspaniały Świat.

Roman Pawłowski w swoim felietonie ponownie powtarza bajki o złym Lechu Kaczyńskim, który pacyfikował z urzędnikami klub Le Madame. Oczywiście przeciwstawiając to dobrej władzy Hanny Gronkiewicz Waltz.

To tak dla przypomnienia dwa dokumenty z 2007 roku z dzielnicy Śródmieście. Historia sporu, zadłużenie Le Madame oraz "kalendarium podejmowanych w lokalu interwencji Policji i Straży Miejskiej od września 2003 do marca 2005, która w oczywisty sposób oddaje charakter miejsca i akceptowalność proponowanej przez Klub "Le Madame" kultury" (cytat za urzędnikiem):


Patrząc na listę interwencji to sąsiadom Nowego Światu nie życzę, aby klub był "następcą Le Madame".

7 lis 2009

O "jaką tajemnicę robi się z prywatyzacji SPECu w Warszawie."

Historia zręcznie pominięta w relacjach z czwartkowej sesji Rady Warszawy.

Bartosz Dominiak (SdPL) o możliwym ukrywaniu przed radnymi wezwania do uchylenia uchwały przekazującej środki na przeprowadzenie analizy przedprywatyzacyjnej Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A.

Zapis z transmisji sesji:


Czekam z niecierpliwością na wyjaśnienie tej sprawy.

6 lis 2009

Kiedy 2.7 to więcej niż 3.1.

Zastanawiam się, czy Izabela Kraj z Życia Warszawy weryfikuje od czasu do czasu to, co otrzymuje do publikacji od Ratusza. Dzisiejsze Życie Warszawy: A wydatki w górę.

Teza artykułu zawarta jest w tym zdaniu:
"Choć ze względu na kryzys i załamanie rynku nieruchomości dochody mają być zbliżone do tegorocznych – na poziomie 10,2 mld zł (po raz pierwszy nie będzie znaczącego wzrostu z roku na rok), cała para pójdzie w inwestycje".
Świetne hasło w roku wyborczym: "Jest kryzys, a my i tak przeznaczamy więcej na inwestycje". I cała para w inwestycje ma oznaczać przeznaczenie na inwestycje 2.7 miliarda złotych. Aby udowodnić, że z roku na rok Ratusz przeznacza więcej na inwestycje zaprezentowane są takie dane:



Dowcip polega na tym, że porównuje się projekt budżetu na 2010 do prawie zrealizowanych wydatków za rok 2009. Gdyby Pani Redaktor zadała sobie trud do porównania projektu budżetu 2010 do budżetu 2009, czyli tego co obiecywał Ratusz zrealizować, to wtedy "2.7 miliarda złotych" nie oznacza więcej niż zaplanowano wydać w roku 2009. Lub przynajmniej mogłaby zaznaczyć w tekście co porównuje.

Najważniejsze parametry budżetu na rok 2009 z uchwały budżetowej:



Zaplanowanych 3 miliardów nie udało się wydać i w trakcie roku korygowano budżet. Do tego zaprezentowane w roku 2009 2.4 miliarda wydatków na inwestycje są prawdziwe tylko i wyłącznie przy założeniu, że zmieniony w trakcie roku plan wydatków zostanie zrealizowany w 100%. A po trzech kwartałach wykonanie jest na poziomie 30%:


Wykonanie w milionach złotych jest nawet mniejsze niż w roku 2008:



Tak porównując dane budżetowe jak to robi Ratusz z pomocą Pani Redaktor można przykryć fakt, że w czasie trwania kryzysu Ratusz musi ograniczyć wydatki na inwestycje. Dlatego w porównaniu do roku 2009 w budżecie na 2010 zaplanuje mniej pieniędzy na inwestycje.

5 lis 2009

LXVI sesja Rady Warszawy - SPEC argument.

Z sesji rady miasta:

16:55 Propaganda w sprawie SPECU ma nowy argument: prywatyzacja zapewni warszawiakom bezpieczeństwo energetyczne, a to bardzo ważne w perspektywie Euro 2012. Tak stwierdził sekretarz miasta.

W domyśle - Nie chcesz prywatyzacji SPECu - nie chcesz bezpieczeństwa.

17:00 Andrzej Golimont (SLD) w sprawie SIWZu na analizę w sprawie SPECu: W efekcie Ratusz spowodował, że nie ma w tej kadencji mowy o prywatyzacji SPECu. Teza przed przygotowaniem dokumentu: "SPEC ma być sprywatyzowany w trybie negocjacji" - dlatego analiza nie będzie wiarygodna i obiektywna.

17:07 Wiceprezydenta Jarosława Kochaniaka odpowiedzialnego za ten projekt prywatyzacji nie ma na sesji. Ach ta odwaga wśród zastępców Pani Prezydent.

17:16 Andrzej Golimont (SLD): Wycofać fragment SIWZu i przedłużyć o tydzień czas na składanie ofert.

17:30 Bartosz Dominiak (SdPL): W sierpniu Warszawski Związek Ciepłowników wysyłał do radnych pismo z wezwaniem o uchylenie uchwały lipcowej na podstawie której ma być prowadzone postępowanie. Pismo nie zostało przekazane radnym, ale zostało wysłane z Rady Warszawy do Pani Prezydent. Odpowiedź po miesiącu od wiceprezydenta Wojciechowicza. Dopiero po dwóch miesiącach od wezwania przewodnicząca Ewa Malinowska Grupińska kieruje dokumentację do dwóch komisji. Ponieważ w ciągu 30 dni Rada nie udzieliła odpowiedzi, to nie uchylono tej uchwały. Radni nie mieli informacji o wezwaniu do uchylenia uchwały.

Bartosz Dominiak (SdPL): "Sami Państwo oceńcie, jaką tajemnicę robi się z prywatyzacji SPECu w Warszawie".

17:35 Maciej Maciejowski (PiS): Intencja radnych podejmujących uchwałę była inna, niż zamówienie Ratusza. Cytaty z programu wyborczego HGW. To co robi Pani Prezydent jest sprzeczne z jej programem wyborczym.

17:49 Przedstawicielka NSZZ Solidarność ze SPECu: Nikt nie rozmawia z pracownikami na temat pakietu socjalnego. Teraz miasto ma wpływ na działalność spółki, spółka się rozwija i inwestuje. Branża ciepłownicza - firmy państwowe, dlaczego innym się opłaca a Warszawie ma się nie opłacać?

17:52 Jarosław Maćkowiak, sekretarz miasta: Zamówienie oddzielnie analizy i doradztwa prywatyzacyjnego byłoby droższe. Odnośnie bezpieczeństwa energetycznego: "W PRLu wszystko mieliśmy państwowe, a nie czuliśmy się bezpiecznie".

I tym argumentem prywatyzacyjnym zakończona została debata w punkcie "Informacja Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie procedury przeprowadzenia zamówienia publicznego m.st. Warszawy na realizację ekspertyz dotyczących prywatyzacji SPEC".

17:58 Teraz "Informacja Prezydenta m.st. Warszawy na temat koordynacji budowy Trasy Mostu Północnego oraz budowy kolektora dla przesyłu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków "Czajka", możliwych opóźnień realizacji tych inwestycji oraz możliwych kar finansowych związanych z nieterminowym zakończeniem inwestycji "Czajka".

17:59 Wiesław Witek, Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym: Były uzgodnienia przez dziesięć miesięcy. Wykonawca ma skoordynować prace z MPWiKa. Nie ma żadnych strat czasowych w budowie Trasy Mostu Północnego. Pan Dyrektor chwali się budową spalarni.

18:30 Wiesław Witek, Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym: Teren KS Hutnik - po wybudowaniu kolektora budynki zostaną odtworzone.

18:35 Dariusz Figura (PiS): Kluczowe są opóźnienia w realizacji. Czy uda się skoordynować prace tak, aby nie opóźnić żadnej z inwestycji? Dlaczego nie było inżyniera kontraktu? Jak wygląda sprawa przesunięcia terminu realizacji całej inwestycji Czajka i jakie są zagrożenia karami?

18:49 Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent: Inżyniera kontraktu nie było ze względu na zaskarżanie rozstrzygnięć przetargowych przez firmy. Opóźnienia zawsze są możliwe, dużo zależy od przetargu i koordynacji prac.

19:10 Ewentualne kary, które zostały zawieszone do roku 2010: ponad 1 miliard 400 milionów złotych.

Koniec debaty. Dwie najważniejsze inwestycje w mieście, dyskusja przy prawie opustoszałej sali, prowadzona w godzinach przedwieczornych. Rada Warszawy made by Platforma Obywatelska.


Pielgrzym z kwiatami od telewizji Polsat.

Super Express: Urodziny Pani Prezydent.

Czyż to nie urocze? Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu telewizji Polsat, ustawiający się w kolejce urzędników na placu Bankowym, aby osobiście złożyć życzenia urodzinowe Prezydent Hannie Gronkiewicz Waltz. Oczywiście życzenia "z ogromnym bukietem pomarańczowych róż".

No bo gdzie Polsat znalazłby drugie takie miasto, które w kryzysie bez mrugnięcia okiem, przeznacza ponad 3.5 miliona złotych na najdroższą zabawę sylwestrową organizowaną wspólnie z telewizją i podyktowaną jej zapotrzebowaniom. Zespół Boys już zaklepany?

Za rok prezes Polsatu może sobie darować wyprawę z różami do Ratusza. Jak na mój gust dobre wiadomości o 18:50 zupełnie wystarczą.

Zapis wideo (od 02:10) jak głosowano pieniądze na zabawę sylwestrową pod osłoną nocy. Pada pytanie do Katarzyny Ratajczyk, szefowej biura promocji, dlaczego nie rozmawiano z innymi telewizjami i wtedy szybko radni koalicji zamknęli dyskusję:

4 lis 2009

Strategia turystyki 13 miesięcy później.

Ponad rok temu Rada Warszawy na wniosek Ratusza przeznaczyła prawie 800 tys. złotych na opracowanie Strategii Rozwoju Turystyki m.st. Warszawy do 2020 r.

Katarzyna Ratajczyk, szefowa biura promocji z niezwykłą szczerością tłumaczyła radnym, że aby "przystąpić do właściwej promocji turystyki w mieście" potrzebuje zewnętrznej firmy do zbadania zagadnienia pod tytułem turystyka, do rozpisania celów, i do określenia "na czym generalnie ta turystyka w mieście ma polegać". Odważne stwierdzenia po dwóch latach rządów.

Ale skoro Ratusz wybrał drogę zatrudnienia zewnętrznej firmy i miał już środki, to po 13 miesiącach spodziewałbym się, że praca nad strategią jest mocno zaawansowana. Szczególnie, że uzasadnienie wymieniało obchody 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w 2010 r jako jedno z wydarzeń, które determinuje konieczność powstania takiego dokumentu.

Nic bardziej mylnego. Nawet nie wybrano jeszcze firmy, która ma opracować strategię. Oto fragment odpowiedzi z 3 listopada na interpelację radnych Platformy Obywatelskiej w tematach turystycznych:
(...) Biuro Promocji Miasta podjęło działania dotyczące opracowania dokumentu Strategii Rozwoju Turystyki m.st. Warszawy do 2020 roku, co łączy się z bieżącą działalnością Stołecznego Biura Turystki, a także z działaniami związanymi z utworzeniem Warszawskiej Organizacji Turystycznej. Aktualnie toczy się postępowanie przetargowe, w którym dwaj oferenci złożyli oferty, które nie spełniły wymagań. Zgodnie z procedurą oferenci zostali wniesieni do stosownych wyjaśnień i uzupełnień. Kolejne spotkanie komisji przetargowej przesądzi, czy postępowanie będzie kontynuowane.
Źródło: Link do strony.

Przynajmniej jest szansa, że miasto zaoszczędzi 800 tysięcy złotych. Tylko wtedy będzie wymówka dla urzędników "to nie nasza wina, przecież nie mamy strategii."

Włos im z głowy nie spadnie.

Dzisiejsze Życie Warszawy: Prywatne jazdy ratusza i Kierowcy ratusza tytanami pracy.

Dlaczego nikomu nic nie grozi za opisane przypadki, wyjaśnił w wywiadzie Tomasz Andryszczyk, rzecznik Ratusza:
(...) ŻW: Eksperci Transparency International sugerują, że patologie, które opisaliśmy, wymagają odsunięcia winnych od pracy na kierowniczych stanowiskach.

TA: Zarówno polska konstytucja, jak i zdrowy rozsądek każą kierować się zasadą proporcjonalności. Sankcja musi być adekwatna do występku. Karanie za złamanie regulaminu korzystania z samochodów służbowych wyrzuceniem z pracy czy odebraniem stanowiska byłoby złamaniem tej zasady.
Źródło: Maciej Miłosz , Piotr Szymaniak, Kierowcy ratusza tytanami pracy, Życie Warszawy, link do strony.

I dla przypomnienia przypadki Hanny Gronkiewicz Waltz ze służbowym samochodem wykorzystywanym do celów prywatnych:

Super Express, kwiecień 2009: Służbową limuzyną na fuchę.

Super Express, wrzesień 2007 i wyprawa służbowym autem na imprezę Janusza Palikota:




Ryba psuje się od głowy.

3 lis 2009

Urodziny, urodziny, urodziny.

Jutro Prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz obchodzi urodziny.

Zapewne nieprzypadkowo zaplanowano na ten dzień konferencję prasową w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie przy ul. Madalińskiego 25, aby zaprezentować informator dla rodziców - „Maluch w Warszawie”. Sprytne, jeżeli dojdą anegdotki w stylu "a za moich czasów."

Z urodzinowych ciekawostek: 4 listopada 1952 roku miało miejsce rekordowe trzęsienie ziemi na Kamczatce o sile 9 stopni w skali Richtera. Efektem wstrząsów było powstanie fal tsunami, które uderzyły w Kamczatkę, Wyspy Kurylskie, Japonię, powodując znaczne szkody i straty w ludziach. Fale tsunami zaobserwowano też na Hawajach, na Alasce, w Peru oraz Chile. Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w XX wieku.

Znak.

2 lis 2009

HGW w Radiu Zet, czyli donosy podstawowym narzędziem pracy.

Do archiwum wywiadów: Wywiad Hanny Gronkiewicz Waltz w Radiu Zet. Fragment z tych zabawnych:
Monika Olejnik: Jak i jednorękich bandytów, nikt nie jest sprawdzany.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: No niestety mamy taki stosunek do przepisów, że generalnie brzydzimy się donosami, podczas, gdy ja przez cztery lata w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju pracowałam tylko na donosach, że ktoś ewentualnie bierze łapówki, czy coś innego robi, to było moje główne narzędzie działania.

Monika Olejnik: Czy jakiś klub w Warszawie został...

Hanna Gronkiewicz-Waltz: A w Polsce, ze względu na historię, że zaborcy, że okupacja się nie donosi, a to jest podstawowe narzędzie pracy.
Dla przypomnienia Pani Prezydent w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie zajmowała stanowisko "Vice President, Personnel and Administration", późniejsza nazwa "Vice President, Human Resources and Administration".

Długą drogę przeszła Hanna Gronkiewicz Waltz zanim trafiła do partii miłości i zaufania.

Materiały reklamowe ZTM.


W nawiązaniu do notki ZTM: 500 ołówków z nakładką w kształcie żaby, czyli jak Ratusz zarządził w lipcu oszczędzanie na zakupie materiałów promocyjnych.

Ponad dwa tygodnie temu Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na materiały reklamowe. W tym na:
  • Pastylki odświeżające o smaku miętowym w białym opakowaniu z PP w kształcie karty kredytowej - 1000 sztuk.
  • Piłka plażowa w „szronionym” kolorze - 500 sztuk.
  • Pływający brelok z pianki o jajowatym kształcie - 500 sztuk.
  • Słomiana mata plażowa, zwijana w pokrowiec w kształcie torby - 200 sztuk.
  • Ołówek z nakładką w kształcie żaby - 500 sztuk.
  • Wizytownik Materiał: skóra ekologiczna, metal, ozdobione białymi szwami. Z magnetycznym zapięcie i stalową płytką. - 250 sztuk.
  • Pamięć USB w kształcie karty kredytowej z obrotowym wejściem USB - 100 sztuk.
  • Czapka baseballowa z regulowanym paskiem na rzep - 500 sztuk.
  • Plastikowe frisbee, śr. 23 cm - 500 sztuk.
W sumie za wszystkie zamówione materiały reklamowe ZTM zapłaci ponad 90 tysięcy złotych (brutto).

Link do ogłoszenia.

1 lis 2009

LXVI sesja Rady Warszawy - mini zapowiedź.

W czwartek kolejna sesja Rady Warszawy. Ciekawie zapowiadają się dwa punkty z proponowanego porządku obrad, związane z przedstawieniem informacji prezydenta na wniosek radnych.

Pierwsza informacja to: "Informacja Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie procedury przeprowadzenia zamówienia publicznego m.st. Warszawy na realizację ekspertyz dotyczących prywatyzacji SPEC".

W skrócie: radni SLD wskazują na takie sformułowania w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia na wykonanie analizy przedprywatyzacyjnej SPEC S.A., które mają sugerować wykonawcy jaki powinien być wynik analizy i wybór trybu prywatyzacji, jeżeli wykonawca w drugim etapie (uzależnionym od decyzji Rady Warszawy) chce zostać doradcą prywatyzacyjnym i obsługiwać proces sprzedaży spółki. Pierwszy etap to 3 miliony wynagrodzenia, drugi etap to 7 milionów złotych wynagrodzenia.

Więcej w tym temacie:

Puls Biznesu: Sprawa prywatyzacji SPEC po raz kolejny na Radzie Warszawy.

Życie Warszawy: Lewica podważa przetarg na doradcę do SPEC.

Druga informacja to: "Informacja Prezydenta m.st. Warszawy na temat koordynacji budowy Trasy Mostu Północnego oraz budowy kolektora dla przesyłu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków "Czajka", możliwych opóźnień realizacji tych inwestycji oraz możliwych kar finansowych związanych z nieterminowym zakończeniem inwestycji "Czajka"."

Tu chyba wszystko jasne, o co pytają radni. Więcej w tym temacie:

Echo Białołęckie: Przez Wisłę most, a gdzie rura?

Gazeta Stołeczna: Trasa Mostu Północnego nie powstanie przez jedną rurę?

Gazeta Stołeczna: Wielka rura kontra most, czyli ratuszowi coś nie wyszło.

Proponowany porządek sesji to tylko 52 punkty, więc przeciągnięcie dyskusji do godzin wieczornych, kiedy przedstawicielom mediów znudzą się obrady - będzie wymagało niemałych umiejętności :)

Proponowany porządek obrad LXVI sesji Rady m.st. Warszawy.

Branża hazardowa niech drży – burmistrz Bemowa wkracza do akcji.

Z kategorii „Absurdy i nic nieznaczące gesty”.

Niektórzy nie mają żadnych zahamowań, aby udowodnić politycznemu szefostwu, jak dobrze rozumieją linię partii.

Wydawany za publiczne pieniądze miesięcznik "Bemowo News" (redagują służby podległe burmistrzowi Jarosławowi Dąbrowskiemu z Platformy Obywatelskiej) odpowiedział na hasło Premiera Donalda Tuska i w październikowym numerze tak walczy z aktualnym wrogiem numer jeden:



Pan Burmistrz nie po raz pierwszy udowodnił jak blisko jest Premiera.


fot. Bartłomiej Zborowski/PAP