31 mar 2010

"Zmierzano w kierunku ustanowienia funkcji komercyjnych wokół stadionu."

W temacie zapomnianej już komisji śledczej, oraz rezygnacji z drugiego etapu Narodowego Centrum Sportu i hali widowiskowo-sportowej przy Stadionie Narodowym (poprzednie notki w zakładce komisja).

Po wypowiedziach ministra Mirosława Drzewieckiego nie jest to żadna nowość, ale warto zacytować fragment z przesłuchania Moniki Rolnik, dyrektora generalnego Ministerstwa Sportu i Turystyki z 18 marca. Pani Dyrektor powiedziała, że po rezygnacji z hali widowiskowo-sportowej "zmierzano w kierunku ustanowienia funkcji komercyjnych wokół stadionu".

30 mar 2010

Wydatki promocyjne w roku 2009.


Według Życia Warszawy, w połowie roku 2009 Prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz nakazała burmistrzom ograniczenie wydatków promocyjnych (źródło: ŻW i Cięcia w dzielnicach: nie ma pieniędzy na promocję).

Dzielnicowe sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2009 umożliwiają ocenę, czy burmistrzowie zastosowali się do wytycznych Pani Prezydent. Szczegółowe zestawienie poniżej.

29 mar 2010

Prawybory już były.

Krótki komentarz w nawiązaniu do propozycji posła Pawła Poncyljusza, aby zorganizować w ramach PiSu prawybory na kandydata na prezydenta Warszawy.

Gazeta "dotarła" do sprawozdania z wykonania budżetu.

Jedno z pierwszych zdań w dzisiejszym artykule Gazety Stołecznej o budżecie 2009 to: "Dotarliśmy do raportu skarbnika Warszawy na temat wykonania budżetu za 2009 r."

28 mar 2010

Wykonanie planu - 0,0%


Kontynuując temat "Czym Ratusz nie będzie się chwalił w debacie nad absolutorium dla HGW", w tym odcinku lista zadań inwestycyjnych, na które przewidziano środki w budżecie 2009, ale nie wydano ani złotówki.

Wyjaśnienia Ratusza zaczerpnięte ze sprawozdania z wykonania budżetu. Często są to tzw. "obiektywne trudności", które w poprzedniej kadencji nazywano nieudolnością urzędników.

Własna dzielnicowa gazeta to za mało dla burmistrza Białołęki.

W temacie pomysłów burmistrzów na (auto)promocję.

Urząd dzielnicy Białołęka co miesiąc wydaje gazetkę "Czas Białołęki", która jest redagowana przez Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej. Można więc założyć, że Burmistrz Jacek Kaznowski (Platforma Obywatelska) ma wystarczająco dużo miejsca w dzielnicowym wydawnictwie na prezentowanie swoich osiągnięć.

27 mar 2010

Pani Prezydent o działaczach Platformy.

W ciągu ostatnich 24 godzin Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz (w ostatnich tygodniach bardziej szefowa komisji wyborczej PO niż prezydent Warszawy) przedstawiła ciekawe opinie o zdolnościach działaczy swojej partii:

26 mar 2010

Wykonanie planu budowy Szpitala Południowego w roku 2009? 0.1%


W czerwcu 2007 na Dniach Ursynowa Prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz obiecywała: "Mamy nadzieję, że do końca 2011 roku szpital (Południowy) będzie ukończony." (źródło) Prawie trzy lata od tej obietnicy według aktualnego Wieloletniego Planu Inwestycyjnego nie jest to już rok 2011, ale rok 2014.

A jak w roku 2009 udało się wydać zaplanowane środki na ten cel? Wydano 604 złote z zaplanowanych do wydania 500 tysięcy złotych.

25 mar 2010

Przychody z prywatyzacji w roku 2009? 0.6%


W roku 2009 Ratusz zaplanował uzyskać 19 i pół miliona złotych z prywatyzacji. Według sprawozdania z wykonania budżetu udało się uzyskać niewiele ponad 116 tysięcy złotych, czyli 0.6%

Nie sprzedano ani Gminnej Gospodarki Komunalnej Ochota, ani Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, ani też Miejskiego Kombinatu Budowlanego „Zachód”. Kiepsko, jak na partię z prywatyzacją na sztandarach.

24 mar 2010

W 2009 średnie zatrudnienie (liczba etatów) już powyżej 7 tysięcy.


W roku 2009, w połowie którego ogłoszono zamrożenie etatów, średnie zatrudnienie w Ratuszu i dzielnicach wyniosło ponad 7 tysięcy etatów. O ile w Ratuszu średnie zatrudnienie zmniejszyło się nieznacznie, to w dzielnicach zatrudnienie wzrosło o ponad 550 etatów.

23 mar 2010

Odwróć tabelę, Ursynów na czele.


Dzisiejszy Fakt opisał przetarg Dzielnicy Ursynów na gadżety promocyjne: Wyda 100 tys. zł na zabawki!

Tak się złożyło, że wczoraj pod moją notką sprzed dwóch tygodni w sprawie tego przetargu, pojawił się komentarz z wezwaniem "przestańcie zajmować się pierdołami w stylu "na tropie pluszowego misia.", bo "Odrobina edukacji i się dowie Pan, Panie Autorze, że pluszaki są standardowym elementem działań promocyjnych".

Wziąłem sobie do serca ten komentarz i postanowiłem spojrzeć na sprawy dzielnicy raz jeszcze. Tym razem z perspektywy danych o wykonaniu dzielnicowego budżetu inwestycyjnego za rok 2009. I faktycznie burmistrz Ursynowa Urszula Kierzkowska, która rządzi w dzielnicy od kwietnia 2009, ma poważniejsze problemy niż pluszowe zabawki.

22 mar 2010

Sprawozdanie z wykonania budżetu 2009.


Za miesiąc sesja Rady Warszawy, na której odbędzie się debata nad udzieleniem absolutorium dla Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz. Dzisiaj Ratusz umieścił na stronach Biuletynu Informacji Publicznej dokument "Sprawozdanie z wykonania budżetu m.st. Warszawy za 2009 rok." Link do strony.

ŻW o Centrum Komunikacji z Mieszkańcami.

W dzisiejszym Życiu Warszawy, Robert Biskupski w artykule Dokumenty za kliknięcie opisuje projekt Portalu Samoobsługi Mieszkańca, który jest częścią Centrum Komunikacji z Mieszkańcami wprowadzonego do WPI na ostatniej sesji Rady Warszawy (notka Centrum Komunikacji z Mieszkańcami za ponad 7.5 miliona złotych.)

Warto zwrócić uwagę na wypowiedź radnego Dariusza Figury, który próbował dowiedzieć się więcej o centrum, a co okazało się niemożliwe.

20 mar 2010

"Nie ma co komentować" vs. zamówienie za prawie 170 tysięcy złotych.

W sprawie cofnięcia koncesji agencji ochrony Zubrzycki Ratusz postawił na "nie ma co komentować".

Warto przypomnieć, kto przed akcją na placu Defilad podpisał umowę za prawie 170 tysięcy złotych na ochronę terenu hali Kupieckich Domów Towarowych i kto według przedstawiciela Krajowej Rady Komorniczej polecił komornikowi wynajęcie tej konkretnej agencji ochrony.

19 mar 2010

Janosikowe o charakterze socjalistycznym.

Wczoraj radni zgodnie przegłosowali uchwałę w sprawie "wystąpienia z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności niektórych przepisów ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego", czyli w skrócie zaskarżenia do Trybunału tzw. janosikowego.

Przy tej okazji przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska z Platformy Obywatelskiej postanowiła podzielić się ze wszystkimi zainteresowanymi swoim oburzeniem na złą ustawę:

18 mar 2010

Kontrola hali na Ursynowie w zamrażarce Pawła Lecha.

Dlaczego kontrola budowy hali widowiskowo-sportowej na Ursynowie i utraty ewentualnego odszkodowania nie jest zakończona, pomimo tego, że mija już rok od uchwały Rady Warszawy, która taką kontrolę zleciła Komisji Rewizyjnej?

Dlatego, że komisja czeka na rozstrzygnięcia sądowe, aby nie przedstawić wcześniej błędnych wniosków. A przecież może się okazać, że żadnej sprawy nie było. Tak na pytania radnych odpowiedział Paweł Lech z Platformy, przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

17 mar 2010

Śpieszmy się powoli.

W piątek mnie rok, od kiedy Rada Warszawy przegłosowała zlecenie przeprowadzenia kontroli budowy hali widowiskowo-sportowej na Ursynowie i straty ewentualnego odszkodowania. Kontrolę miała przeprowadzić Komisja Rewizyjna. Uchwała nr LI/1576/2009 z 19-03-2009.

Platforma głosując za kontrolą, chciała pokazać jak bardzo zależy jej na szybkim wyjaśnieniu sprawy. No to pokazała...

15 mar 2010

"Amnezja to łatwo tak zapomnieć co i gdzie i jak."

Amnezja jest znaną przypadłością wśród współpracowników Prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz, szczególnie w momentach kiedy przypominany jest okres kampanii wyborczej z roku 2006. Jednak wiceprezydent Jacek Wojciechowicz swoim występem przed Radą Warszawą tydzień temu, wzbudził moje poważne zaniepokojenie.

Oto wiceprezydent, kiedy usłyszał z sali, że przecież Platforma obiecywała, że inwestycja Czajka (rozbudowa oczyszczalni i spalarnia) miała nie być realizowana, odpowiedział opozycji "w waszym planie Czajki miało nie być":

Odbijanie się od muru: sprawa Fundacji "Świat na Tak" nie jest sprawą incydentalną.

Miesiąc temu bez odpowiedzi pozostały pytania radnego Bartosza Dominika (SdPL) o środki finansowe i świadczenia o charakterze niefinansowym (októrych nie można wyczytać z BIPu), jakie otrzymuje Fundacja "Świat na Tak" od urzędu miasta i miejskich spółek.

Pan Radny spróbował ponownie...

13 mar 2010

Pani Burmistrz, "Aleja KEN 61" i promocja w nakładzie 1 170 000 szt.

Z cyklu "Po co dzielnicom własne gazetki". Niezmiennie w nawiązaniu do 1.7 miliona złotych, które w tym roku przeznaczą urzędy dzielnic na własne wydawnictwa.

Ponad rok temu, kiedy Gazeta Stołeczna zwróciła uwagę na problem gazetek dzielnicowych, pod ostrzałem znalazło się Bemowo News i burmistrz Jarosław Dąbrowski (PO). Po tym jak zwrócono mu uwagę, że wydawnictwo służy głównie do promocji jego osoby, zadeklarował, że z Bemowo News znikną jego "wizerunki".

Jarosław Dąbrowski nie miałby jednak szans w konkurencji z burmistrz Ursynowa Urszulą Kierzkowską (też działaczką PO), która rządzi w dzielnicy od kwietnia 2009.

12 mar 2010

Centrum Komunikacji z Mieszkańcami za ponad 7.5 miliona złotych.

Na najbliższej sesji Rady Warszawy radni będą głosować uchwałę zmieniającą tegoroczny budżet. Wśród propozycji Ratusza jest przeznaczenie w tym roku 4 milionów złotych na budowę Centrum Komunikacji z Mieszkańcami. Zadanie jest dwuletnie, całkowita wysokość wydatków to ponad 7 milionów 700 tysięcy złotych.

Jak na taki projekt, to o Centrum Komunikacji z Mieszkańcami było do tej pory dosyć cicho. To w nawiązaniu do Ile za projekt budowy Contact Center. Uzasadnienie z uchwały poniżej:

10 mar 2010

Misie pluszowe i inne materiały promocyjne dla Ursynowa.

Co takiego jest z warszawskim urzędnikami i ich potrzebą zamawiania pluszowych maskotek? Jak nie Straż Miejska rok temu, tak teraz Urząd Dzielnicy Ursynów.

Dzielnica opublikowała dzisiaj ogłoszenie o udzieleniu zamówienia na materiały promocyjne. Wartość udzielonego zamówienia to ponad 100 tysięcy złotych (netto). Przedmiot zamówienia to misie pluszowe, pamięci USB, smycze metalowe na łańcuszku, T-shirty.

9 mar 2010

Hala widmo.

Kiedy przed komisją śledczą ds. afery hazardowej, Mirosław Drzewiecki uzasadniał decyzję o rezygnacji z drugiego etapu Narodowego Centrum Sportu i hali widowiskowo-sportowej przy Stadionie Narodowym, przedstawiał możliwość budowy podobnej hali na Służewcu jako wariant korzystniejszy finansowo.

Ponieważ inwestorem miał być Totalizator Sportowy, to według byłego ministra sportu, budowa hali "nie obciążałaby budżetu państwa" i "nie będziemy musieli szukać dodatkowych pieniędzy w budżecie."

Wiceminister skarbu, Adam Leszkiewicz w trakcie swoich zeznań opowiedział o tzw. projekcie służewieckim. I dwukrotnie wspomniał o poszukiwaniu dofinansowania na budowę hali, właśnie u ministra sportu. Argument o odciążeniu budżetu zaczyna być w tej sytuacji mniej przekonywujący.

Funkcja mieszkaniowa dopuszczalna. Wiceprezydent: "W sposób marginalny."

Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz na dzisiejszej sesji rady miasta o zagospodarowaniu terenów wokół Stadionu Narodowego:
"Jakie funkcje tam będą: hala widowiskowo-sportowa, centrum konferencyjno-wystawiennicze, funkcje hotelowe, funkcje wystawowe. Natomiast dopuszczona jest, ale w sposób marginalny, również funkcja mieszkaniowa. Ale jest dopuszczalna w określonym procencie, który nie jest, z tego co wiem, wielki."
Plan w ciągu kilku tygodni.

Każda inwestycja miejska jest związana z Euro 2012.

Tak można wnioskować z wystąpienia wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza na sesji Rady Warszawy. I dokończenie pierwszej linii metra i remont estakad bielańskich, a nawet każdy wyremontowany chodnik. Wiceprezydent nie wspomniał tym razem o nowym pomieszczeniu dla goryli w zoo, ale to pewnie niedopatrzenie.

A później się ludzie dziwią, że gości zagranicznych, którzy przyjechali na losowanie grup eliminacyjnych, urzędnicy zawieźli na węzeł Młociny.

Nieudolna grupa hakowa.

Życie Warszawy: Urzędnicy mogli płacić kartą za obiady, czyli kolejne umorzone przez prokuraturę postępowanie, wszczęte na wniosek urzędników Hanny Gronkiewicz Waltz, którzy informowali o zbrodniach poprzedniej administracji.

Dwa tygodnie temu Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił skargę Ratusza na umorzenie śledztwa przez prokuraturę ws. siedziby PiS (link).

8 mar 2010

Skojarzenie na poniedziałek.

Skojarzenie w wiadomej sprawie: W Londynie w roku 2000 wybierano burmistrza w pierwszych wyborach bezpośrednich. W prawyborach Partii Pracy, Ken Livingstone (z doświadczeniem od kiedy w latach 80 był przewodniczącym Greater London Council) przegrał z Frankiem Dobsonem, ministrem zdrowia preferowanym przez partyjne władze.

Nie zgadzając się z wynikami prawyborów, Ken Livingstone wystartował jako kandydat niezależny, przeciwko swoje partii, z której został wykluczony. W maju wygrał wybory i został burmistrzem Londynu.

Interesujące, choć mało prawdopodobne rozwiązanie. Chociaż lepsze od "nicnierobienia".

W tym roku bez maskotki.

Rok temu przetarg na materiały promocyjne dla Straży Miejskiej wzbudził kontrowersje, o czym informował warszawskie media (tu, tu i tu). Wydano ponad 100 tysięcy złotych na żetony do wózków handlowych, pluszowe maskotki, filiżanki i spodki z porcelany Royal White, "krówki" w ilości 300 kilogramów i bombki exclusive w ilości 200 sztuk.

6 mar 2010

Sesja w sprawie przygotowań Warszawy do Euro 2012 we wtorek.

Wczorajsza Gazeta Stołeczna w artykule PiS zwarty i gotowy przed Euro 2012. Będzie awantura? zapowiedziała na czwartek (11 marca) nadzwyczajną sesję Rady Warszawy w sprawie przygotowań do Euro 2012, która ma być zwołana na wniosek radnych klubu PiS. Nie dziwię się, że potrzebne są nadzwyczajne środki, skoro ostatnie posiedzenie Komisji ds. Organizacji EURO 2012 odbyło się w listopadzie 2009. Wniosek o zwołanie sesji.

Jedna drobna uwaga: sesja ma rozpocząć się w dniu 9 marca 2010 r., o godz. 13.00.

5 mar 2010

Święta będą!

Ta informacja ucieszy wielbicieli najdrożej iluminacji świątecznej. Tydzień temu Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę na montaż, eksploatację, demontaż, magazynowanie posezonowe oraz ubezpieczenie iluminacji świątecznej Traktu Królewskiego w latach 2010-2013.

Wazelina miesiąca, czyli o warszawiance kompletnej.

Do dzisiejszego wydania gazety Polska The Times w kiosku powinni dodawać oddzielną torbę foliową. Bo jak czytelnik tej gazety ma ją donieść do domu, kiedy z gazety wylewają się takie ilości wazeliny.

Oto fragmenty z dzisiejszego profilu Hanny Gronkiewicz Waltz na stronach magazynu Warszawa:

4 mar 2010

230 tysięcy złotych na nawiązania do Chopina w trakcie VIVA COMET AWARDS 2010. Efekty.

Ratusz nie tylko nie pochwalił się oficjalnie, że wydał 230 tysięcy złotych na promocję Warszawy jako miasta Chopina podczas imprezy VIVA COMET AWARDS 2010 (zamówienie dla MTV Networks Polska tutaj), ale po imprezie również nie informował o efektach współpracy i nawiązaniach do Chopina w trakcie gali rozdania nagród.

Chyba Biuro Promocji się nie wstydzi swoich błyskotliwych pomysłów. Dlatego (w zastępstwie) dla zainteresowanych, na co wydano 230 tysięcy złotych, poniżej specjalny utwór "Preludium", który nagrali raperzy Pono i Sokół z okazji 200 urodzin Fryderyka Chopina...

3 mar 2010

"Wizyta trwała krótko, ale miała bardzo sympatyczny przebieg".

W temacie "Po co dzielnicom własne gazetki". To w nawiązaniu do kosztów lokalnych wydawnictw.

Urząd Dzielnicy Żoliborz przebił inne dzielnice w relacjonowaniu wizyt gospodarskich Pani Prezydent Gronkiewicz Waltz, zamieszczając duże zdjęcie z fotoreportażu na pierwszej stronie biuletynu "Żoliborskie Co? Gdzie? Kiedy?":

2 mar 2010

ŻW o przetargu na wniosek aplikacyjny do konkursu o tytuł ESK 2016.

Ponad dwa tygodnie temu w notce o przetargu na wniosek aplikacyjny dla Warszawy w konkursie o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, napisałem: "Biorąc pod uwagę zakres dokumentów, jaki muszą przygotować zainteresowane firmy, również interesujące jest to, że otwarcie kopert z ofertami już za 8 dni."

No proszę: dzisiejsze Życie Warszawy i artykuł "Czas wyciągania i pisania wniosków". 7 dni na złożenie ofert (dla porównania firmy/instytucje zainteresowane opracowaniem strategii turystyki mają ponad 30 dni na przygotowanie ofert), startuje tylko jedna organizacja i otrzymuje zamówienie za 548 tysięcy złotych zł, szefowa tej organizacji jest już doradcą miasta w temacie ESK 2016.

Czy w Ratuszu naprawdę uważacie, że nie wygląda to podejrzanie?

1 mar 2010

"Szczyt obłudy i hipokryzji" a "nie można sobie pozwolić na to, by w takich targach jak MIPIM w Cannes nie uczestniczyć".

Prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz w radiu TOK FM nazwała "szczytem obłudy i hipokryzji" wątpliwości, czy powinna jednocześnie pracować w Ratuszu i organizować prawybory w Platformie Obywatelskiej...