30 sty 2010

gronkiewicz.pl - wersja odzyskana.

Nowa strona z obietnicami wyborczymi z roku 2006: "gronkiewicz.pl - wersja odzyskana"

Prawie trzy lata temu współpracownicy Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz postanowili usunąć zawartość oficjalnej strony internetowej gronkiewicz.pl, na której znajdowały się tak ważne dokumenty jak program wyborczy. Pomimo obietnic strona nie powróciła.

Jeżeli ktoś nie zrobił kopii, lub nie miał wydrukowanej książeczki z programem, to nie dowie się o obietnicach takich jak:
  • "Doprowadzimy do sytuacji, w której każdy warszawski uczeń będzie mógł na tydzień wyjechać do jednego z dużych miast leżących na terenie Unii Europejskiej, a większość kosztów tej podróży pokrywać będzie miejskie Biuro Edukacji."
  • "Przygotujemy projekt Laboratorium Dziedzictwa Kulturowego Warszawy, na wzór podziemi muzeum figur woskowych Madame Tussaud w Londynie."
  • "Zamierzamy zainstalować kamery w każdym wagonie i autobusie, na przystankach i pętlach tramwajowych."
Czas to zmienić. Dla ułatwienia dostępu do programu wyborczego Pani Prezydent, programów dla dzielnic, innych materiałów z kampanii, w jednym miejscu - powstała strona:

"gronkiewicz.pl - wersja odzyskana"

29 sty 2010

Znalezione w archiwum, czyli "magistrat będzie działał przy otwartej kurtynie."

Styczeń 2006, na placu Bankowym w rocznice urodzin Stefana Starzyńskiego, Hanna Gronkiewicz Waltz odczytuje zobowiązanie wyborcze:
(...) Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecała, że jeśli wygra wybory, odblokuje Warszawę. Skończy z paraliżem decyzyjnym władz miasta, da priorytet inwestycjom komunikacyjnym i nie będziemy stać w korkach. Stworzy dobre warunki do inwestowania i aktywności obywatelskiej. Magistrat pod jej rządami będzie działał przy otwartej kurtynie, co umożliwi kontrolę społeczną jego działań.
Źródło: Dominika Dziobkowska, Jan Fusiecki, Gronkiewicz-Waltz rozpoczęła kampanię wyborczą, Gazeta Stołeczna, link do strony

Cztery lata później pod rządami magistratu, który działa przy otwartej kurtynie...

Dwa lata jak dla brata.

Wydaje mi się to całkiem zabawne, że dzień po tym jak Mirosław Drzewiecki opowiadał, jak to wysłał Ryszarda Sobiesiaka do wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza, aby omówił z nim pomysł przeprawy gondolowej na Stadion Narodowy...

Marek Mikos vs. Mirosław Drzewiecki (cytaty).

Dwugłos w sprawie ustaleń o rezygnacji z hali widowiskowej przy Stadionie Narodowym. Mirosław Drzewiecki przed komisją ds afery hazardowej i Marek Mikos na sesji Rady Warszawy.

28 sty 2010

Stadion City przed komisją.

Mirosław Drzewiecki zdenerwował się w trakcie przesłuchania przed komisją ds afery hazardowej przy okazji pytań o zagospodarowanie terenów wokół Stadionu Narodowego, po tym, jak zdecydowano, że nie będzie realizowany drugi etap Narodowego Centrum Sportu (hala plus inne).

Warto pamiętać, że w liście do Marka Mikosa, Dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, który opublikowała Gazeta Stołeczna w listopadzie 2009, sugerował żeby plan uwzględniał funkcje komercyjne "z uwzględnieniem ewentualnej zabudowy mieszkaniowej".

Kontekst: Luźny zbiór "mieszkaniowy", wersja trzecia.

Wątki warszawskie przed komisją hazardową 2.

Mirosław Drzewiecki przed komisją ds afery hazardowej o rezygnacji z budowy hali sportowej przy Stadionie Narodowym i przeprawie gondolowej:

Na spotkaniu w dniu 3 czerwca 2009 Marek Mikos, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Ratuszu, został poinformowany przez Ministerstwo Sportu o odstąpieniu od budowy hali przy Stadionie Narodowym. I w nawiązaniu do uzgodnień z tego spotkania zmieniono koncepcję...

27 sty 2010

Urzędnika od organizowania konferencji prasowych zatrudnimy.

Tydzień temu w TVN Warszawa Grażyna Lendzion, szefowa Zarządu Dróg Miejskich, tłumaczyła, że nie może zatrudnić więcej osób do obsługi zintegrowanego systemu zarządzania ruchem drogowym, ponieważ jest blokada etatów (link). Dlatego obsługa systemu pracuje tylko do godziny 15.

Takich przyziemnych problemów jak blokada etatów nie ma kierownictwo Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym, które rozpoczęło rekrutację na Stanowisko ds. kontaktów społecznych...

26 sty 2010

Przetarg MPO, wyniki kontroli UZP.

W nawiązaniu do Kontrola UZP: Samochód dla szefa MPO z naruszeniem zasady uczciwej konkurencji.

Poniżej dokument z informacją o wynikach kontroli doraźnej Urzędu Zamówień Publicznych, która została przeprowadzona w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w związku z przetargiem na samochód dla szefa MPO:

25 sty 2010

Kontrola UZP: Samochód dla szefa MPO z naruszeniem zasady uczciwej konkurencji.

W listopadzie 2008 opisałem przetarg na limuzynę dla szefa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Wskazywałem, że kilkanaście wymagań zdefiniowanych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia zostało przepisanych z cenników dealera konkretnej marki i że wygrać w przetargu mogła tylko firma, która zaoferuje model Skoda Superb.

Tydzień później Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania kupiło samochód za 123 tysiące złotych od firmy będącej dealerem aut marki Skoda. W przetargu odnośnie tego zadania złożona została tylko jedna oferta.

Urząd Zamówień Publicznych przeprowadził kontrolę postępowania o udzielenie tego zamówienia. Według UZP naruszono zasadę uczciwej konkurencji i zasadę równego traktowania wykonawców...

21 sty 2010

Wątki warszawskie przed komisją hazardową.

Dwa wątki "warszawskie”, o których mam nadzieję jutro posłuchać na posiedzeniu komisji ds. afery hazardowej, która będzie przesłuchiwała ministra Mirosława Drzewieckiego.

Mirosław Drzewiecki w październiku przedstawiał kalendarium prac nad ustawą o grach losowych, według którego rezygnacja z realizacji drugiego etapu budowy Narodowego Centrum Sportu (podstawa wycofania się z dopłat pod koniec czerwca) była efektem uwag przekazanych Ratuszowi. Chodziło przede wszystkim o rezygnację z hali sportowej przy Stadionie Narodowym i zmiana koncepcji wykorzystania terenów wokół Stadionu.

Według informacji udzielonej Radzie Warszawy przez miejskich urzędników żadnych ustaleń o rezygnacji z hali nie było, gdyż była i jest nadal w założeniach do planu...

20 sty 2010

Umowy z firmami doradczymi - tajne przez poufne.

Reżim nieprzejrzystości spod znaku Platformy Nieobywatelskiej przykręca śrubę.

Tym razem o interpelacji radnej Katarzyny Munio (SD), która od sierpnia nie może uzyskać dostępu do pełnej listy umów zawieranych w pierwszym półroczu 2009 przez Urząd Miasta i podległe mu jednostki z firmami konsultingowymi i doradczymi.

W ostatniej odsłonie tego serialu, na zapytanie Pani Radnej o brakującą listę umów dla 25 biur (np. Gabinetu Prezydent i Centrum Komunikacji Społecznej), które unikały wcześniej udostępnienia danych, Ratusz przedwczoraj odpowiedział, po dwóch miesiącach, że nie udzieli odpowiedzi...

Nic ci obywatelu do tego, jak wydajemy Twoje pieniądze.

O sprawie utajnienia wykazu umów zawieranych przez Gabinet Prezydenta można przeczytać w dzisiejszym Życiu Warszawy w artykule "Czego nie ujawnia ratusz". Warto zwrócić uwagę na argumentację, która jest podstawą odmowy udzielenia informacji radnemu Jarosławowi Krajewskiemu (PiS).

Urzędnicy Hanny Gronkiewicz Waltz kwestionują, że sposób wydatkowania środków finansowych może być "sprawowany przez poszczególnych obywateli". Kontrolę tego jak urzędnicy wydają pieniądze, należy zostawić innym urzędnikom...

19 sty 2010

ŻW o tajnych umowach Gabinetu Prezydenta.

Życie Warszawy i artykuł "Czego nie ujawnia ratusz", czyli jak Ratusz odmówił radnemu Jarosławowi Krajewskiemu udostępnienia wykazu umów zleceń i umów o dzieło, zawartych przez Gabinet Prezydenta od 1 stycznia do 22 października 2009.

Wcześniej w tym temacie: Wykaz nieujawniony, czyli przejrzystość na urlopie.

Kto powiedział: "Czy naprawdę potrzebujemy dwa stadiony"?

Cytat:
"Ja się zastanawiałem, czy naprawdę w Warszawie, skoro budujemy dwa stadiony, stadion Legii i stadion narodowy, czy naprawdę potrzebujemy dwa stadiony i czy nie może być tak, że Legia używałaby stadion narodowy".
Kto mógł zignorować koronny argument Ratusza, że przecież w innych miastach (np. w Londynie) jest o wiele więcej stadionów? I kto nie rozumie, że naturalne jest, aby w odległości trzech i pół kilometra budować, za pieniądze podatników, dwa duże stadiony piłkarskie. Nieprawdopodobne...

HGW w RDC, czyli o bezpłatnym internecie.

Do archiwum wywiadów: Pani Prezydent w RDC.

Dzisiaj w Radiu dla Ciebie Hanna Gronkiewicz Waltz po raz kolejny powtórzyła, że obiecany bezpłatny internet to zadanie przekazane dzielnicom, więc w ramach decentralizacji jest po stronie burmistrzów. W domyśle: nie jej problem.

Kiedy to samo powiedziała na początku grudnia w wywiadzie dla Życia Warszawy, zwracałem uwagę, że władze Żoliborza miały zarezerwowane środki na ten cel, ale w ramach oszczędności zarządzonych przez Panią Prezydent, rada dzielnicy musiała usunąć je z projektu budżetu. Raz jeszcze dla przypomnienia:

Odmówiła.

Dziennik Polska w sprawie innych kandydatów Platformy na prezydenta:
(...) Od kilku tygodni trwają też sondażowe rozmowy z pozostałymi osobami, które wchodzą w grę. Drugie w kolejności szanse miałby szef MSZ Radek Sikorski, ale premier nie ma do niego zaufania. Sam Tusk myślał o prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz. Ta jednak zdecydowanie odmówiła.
Źródło: Anna Wojciechowska, Tusk coraz dalej od kandydowania, Polska the Times, link do strony

Przy tej okazji polecam artykuł "Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz mogła zostać prezydentem" z września 1996 roku, w którym Andrzej Anusz, współpracownik HGW z kampanii, przekonuje, że Pani Prezydent wygrałaby wybory prezydenckie w roku 1995. Gdyby tylko inni kandydaci się wycofali :)

Taka wspaniała kandydatura, a skończyło się na 2,76%.

16 sty 2010

"Nie" dla Pani Prezydent od Zbigniewa Hołdysa.

Całkiem interesująca informacja, bo nieczęsto zdarza się, że ktoś znany odmawia Pani Prezydent Gronkiewicz Waltz.

Zbigniew Hołdys na Facebooku poinformował, że odrzucił zaproszenie do zostania ambasadorem Warszawy w staraniach o tytuł tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wczoraj napisał:

Wraca stare?

W dzisiejszej Gazecie Stołecznej Magdalena Dubrowska skomentowała wyniki plebiscytu internetowego, w którym wybrano Le Madame symbolem Warszawy 20-lecia.

Jak przystało na dziennikarzy Gazety w sprawie Le Madame, autorka przemilczała niewygodne fakty, obarczając całą winą złych PiSowskich urzędników i mieszkańców. Znamienne, że taki tekst ukazał się przy okazji 20-lecia Gazety...

15 sty 2010

Druga linia metra na Euro. Prawie.

Z serii "Ciekawostki różne".

Dzisiaj TVP Warszawa na swoich stronach internetowych informuje: "II linia metra do 2012 roku". Czy to nie brzmi sensacyjnie?

Zdanie z komunikatu Wydziału Prasowego Ratusza"Rada Warszawy na posiedzeniu w Pałacu Kultury i Nauki przyjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie na 2010 rok, co umożliwi przyspieszenie prac nad drugą linia metra przed Euro 2012", autorzy na portalu TVP Warszawa zinterpretowali jako "Planowane jest przyspieszenie prac w tym zakresie. Inwestycja ma być oddana przed Euro 2012."

Niestety. Według WPI planowany termin zakończenia to nadal rok 2013.

14 sty 2010

EarthTv przerwało sesję Rady Warszawy.

Dyskusja na temat podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy na reklamę Warszawy w EarthTv za 600 tysięcy złotych, zajęła radnym ponad 40 minut...

13 sty 2010

Premier Tusk: "Zła jest władza, która finansuje sobie gazety."

W połowie grudnia odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami mediów regionalnych i prasy lokalnej. Relację z tego spotkania można przeczytać na stronie warszawskiego tygodnika Południe: "Spotkanie z premierem. Zapowiedź końca dyskryminacji prasy lokalnej".

Jednym z wątków było wydawanie przez samorządy własnych gazet lokalnych, na co Premier Tusk miał odpowiedzieć "Zła jest władza, która finansuje sobie gazety". Ponieważ powiedział to poseł z Warszawy, warto przypomnieć listę gazetek i biuletynów, wydawanych przez "złą władzę" w Warszawie...

12 sty 2010

HGW w Radiu Zet, czyli z zimą "dajemy sobie dobrze radę".

Do archiwum wywiadów: Monika Olejnik rozmawia z Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Pani Prezydent w Radiu Zet powiedziała, że w porównaniu do innych miast z zimą "dajemy sobie dobrze radę". Jeżeli chodzi o chodniki, to za odśnieżanie są odpowiedzialni właściciele, a miasto, które odpowiada za chodniki przed urzędami, swoje odśnieża.

To też chyba dobry moment, aby przypomnieć fragment programu wyborczego...

Odwołać wybory, gazety już zdecydowały.

Kolejna gazeta wpisuje się w narrację "Zwycięstwo Prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz jest nieuniknione, nikt nie ma szans". Dziesięć miesięcy przed wyborami, po jednym sondażu?

Po sobotniej Gazecie Wyborczej (Gronkiewicz-Waltz znokautuje rywali już w 1. turze? i poprzednie), dzisiaj temat kontynuuje Polska The Times (W Warszawie nie ma alternatywy dla Gronkiewicz-Waltz)...

9 sty 2010

Wykaz nieujawniony, czyli przejrzystość na urlopie.

Od października Jarosław Krajewski (radny Rady Warszawy, w zeszłym roku wywalczył udostępnienie badań Barometru Warszawskiego) nie może otrzymać z Ratusza wykazu umów zleceń i umów o dzieło, zawartych przez Gabinet Prezydenta od 1 stycznia do 22 października 2009.

O takie zestawienie Pan Radny zwrócił się w zapytaniu do Prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz, z odwołaniem do ustawy o dostępie do informacji publicznej. Na podobną prośbę skierowaną przez radną Platformy do Biura Edukacji, Ratusz zareagował udostępnieniem informacji w ciągu 11 dni.

Ciekawe, dlaczego w tym przypadku jest to problem...

8 sty 2010

Dwie strony.

Pani Prezydent Gronkiewicz Waltz bardzo lubi odwoływać się do swoich doświadczeń z Londynu, gdzie nadzorowała dział kadr w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Tego samego dnia, kiedy jej urzędnicy zachwalali nową szatę graficzną i kilka fajerwerków na internetowej stronie miasta (link - na prace wydano według dziennika Polska ok. 200 tysięcy złotych), w Londynie burmistrz Boris Johnson zaprezentował projekt "London Datastore", którego centralnym punktem jest baza danych udostępniona na stronie data.london.gov.uk

Zdjęcia zdjęciom nierówne.

Mała rzecz a śmieszy.

Z uroczystości uhonorowania dwóch osób, instytucja podległa jednej z tych osób opublikowała relację ze wspólnym zdjęciem uhonorowanych, a instytucja podległa tej drugiej osobie, w fotorelacji nie umieściła ani jednego zdjęcia, na którym jest ta pierwsza osoba.

Drobiazg nieprzystający do samej uroczystości, ale nie żebym nie pisał kiedyś o zdjęciach w tym temacie: Z serii „Znajdź różnicę”. Poważniej było w październiku przy okazji powoływania Rady Muzeum przy Muzeum Historycznym m.st. Warszawy (link).

7 sty 2010

Pamiątkowe ubranko za 212 tysięcy złotych.

Zgodnie z tradycją Ratusz nie mówi głośno ile zapłacił za najnowszą akcję promocyjną "Pamiątkowe ubranko w Roku Chopinowskim". Tej informacji nie znajdziecie ani w informacji prasowej, ani w liście Pani Prezydent do maluchów.

Za wykonanie body niemowlęcych z nadrukiem promocyjnym według projektu zamawiającego zapłacono ponad 212 tysięcy złotych:

6 sty 2010

O nagrodzie dla szefa MZA raz jeszcze.

Uzupełnienie do informacji o nagrodzie dla szefa Miejskich Zakładów Autobusowych.

Fragment raportu z prac zespołu zadaniowego ds. zbadania przyczyn pożarów autobusów w Miejskich Zakładach Autobusowych i odnośnik do protokołu kontroli przeprowadzonej przez Biuro Kontroli Ratusza.

Nowa strona Ratusza (na rok wyborczy).

Już od roku 2007 Biuro Promocji obiecuje nową stronę internetową miasta. W planach było nawet uruchomianie telewizji internetowej.*

W międzyczasie zrezygnowano z ogłoszenia przetargu na wykonanie strony od A do Z, powołano w listopadzie 2008 zespół zadaniowy ds. uruchomienia nowego portalu internetowego m.st. Warszawy i postanowiono przygotować projekt własnymi siłami (chociaż i tak korzysta się z pomocy firmy zewnętrznej)...

5 sty 2010

O podpowiedzi raz jeszcze.

W nawiązaniu do niedzielnej notki Podpowiedź? o możliwym kandydacie PiSu po wypowiedzi Mariusza Błaszczaka i dlaczego może to być minister Paweł Wypych.

Wczoraj radny Andrzej Golimont (SLD) w TVN Warszawa (link), powiedział po wysłuchaniu tej samej wypowiedzi, że opis pasuje tylko do jednej osoby z PiSu. Właśnie do Pawła Wypycha.

Kandydatura Pana Ministra jest bardzo ciekawą propozycją, ale należało ją zgłosić i rozpocząć kampanię pół roku temu. Nie wystarczy sama obecność w mediach jako przedstawiciela Kancelarii Prezydenta.


Na marginesie poniżej coś z podwórka Pana Radnego po wczorajszej aktualizacji odpowiedzi na zapytania radnych...

4 sty 2010

Nagroda pod osłoną 31 grudnia.

W nawiązaniu do czwartkowej notki Perfekcyjne wyczucie czasu, czyli nagroda dla szefa MZA

Nagroda dla prezesa Miejskich Zakładów Autobusowych nie została zauważona. Dokładnie o to chodziło, kiedy w Ratuszu podejmowano decyzje o opublikowaniu 31 grudnia zarządzenia przyznającego 35 tysięcy złotych nagrody. Kolejnego, które nie zawiera uzasadnienia.

Aktualizacje notki poniżej...

3 sty 2010

Podpowiedź?

TVN Warszawa: Sondaż: Gronkiewicz-Waltz i Borowski w drugiej turze. Fragment o kandydacie Prawa i Sprawiedliwości:
(...) Oficjalnego kandydata wyborcy poznają dopiero wiosną. - Będzie to na pewno kandydat silny, który zna Warszawę, który ma doświadczenie administracyjne, zasiadał w różnych gremiach wybieralnych - Mariusz Błaszczak przewodniczący warszawskiego Prawa i Sprawiedliwości.
Źródło: Link do strony.

Zaryzykuję: Paweł Wypych. Dlaczego?

2 sty 2010

2010.

Z cyklu "Wróżyć każdy może":

1. Ani Wojciech Olejniczak, ani Władysław Stasiak nie wystartują w wyborach na Prezydenta Warszawy.

2. Przed wyborami SLD zerwie koalicję z Platformą w Radzie Warszawy.

3. Do końca roku Jan Ołdakowski nie będzie już dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego.

1 sty 2010

Ciekawie wydane 3.6 miliona złotych, czyli LaToya i HGW.

Oglądając fragmenty mam wrażenie, że jaka władza, taki poziom imprezy sylwestrowej.

Poniżej noworoczne życzenia od Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz, oraz wręczenie Pucharu Prezydenta Warszawy za zwycięstwo w konkursie "Tańczyć jak Michael Jackson". Wspólnie z LaToyą Jackson oczywiście...